Aké knihy o tehotenstve sú najlepšie?

Tehuľka číta knhu

 

Keď otehotniete, čaká vás nielen záplava hormónov, dobre mienených rád od príbuzných a iných mamičiek, ale aj množstvo literatúry, ako sa pripraviť a previesť tehotenstvom, materstvom a všetkými nepredpokladanými starosťami, ktoré sa skôr či neskôr vyskytnú. Pravda je taká, že nikto a nič vás nedokáže na 100% pripraviť na vašu novú rolu matky. Avšak kniha vás môže naviesť tým správnym smerom a poskytnúť aspoň základné, orientačné a najmä praktické rady, ktoré vás oboznámia s dôležitými miľníkmi v tehotenstve, pripomenú vyšetrenia či poradia, aké veci do výbavičky a pôrodnice je potrebné si zadovážiť. Toto je našich TOP 5 kníh o tehotenstve a materstve, ktoré by doma nemali chýbať žiadnej tehotnej mamičky.  

 

1. Elizabeth Fenwick: Veľká kniha o matke a dieťati

 

Veľká kniha o matke a dieťatiVeľká kniha o matke a dieťati je nestarnúca klasika, tak povediac kniha kníh o tehotenstve. Je to obzvlášť praktická, bohato ilustrovaná kniha a vynikajúca pomôcka sprevádzajúca matku a dieťa od počatia až do troch rokov dieťaťa. Kniha sa stane vaším stálym spoločníkom nie len počas tehotenstva, kedy si budete zvedavo študovať a sledovať vývin plodu týždeň po týždni, ale hlavne v čase šestonedelia, až do doby, kedy váš drobec dovŕši 3 roky života. Môžeme vás uistiť, že to preletí bleskovo rýchlo. :) V knihe nájdete aj praktické rady, ako zabezpečiť vášmu bábätku to najlepšie, o čo sa každá mamička usiluje. Konkrétne návody na riešenie každodenných problémov a sprievodca vývojovými etapami dieťaťa je samozrejmosťou. Takisto nájdete v knihe najnovšie odporúčania týkajúce sa očkovania, kŕmenia, odstavovania a liečby detských chorôb.

Pozrieť cenu na Martinus.sk

 

  

2. Vladimír Cupaník, Jozef Záhumenský a kolektív: Sprievodca tehotenstvom

 

Sprievodca tehotenstvomKniha Sprievodca tehotenstvom je písaná slovenskými autormi – lekármi z oblasti pôrodníctva. Je písaná odborne a podrobne, pričom odporúčania v knihe vychádzajú z praxe slovenských lekárov. Takých kníh veru nie je veľa. :) Obsahuje nielen užitočné informácie o priebehu tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, ale aj obdobie pred otehotnením či po ňom.  Fotky sú naozaj autentické, možno niekedy až príliš? :) No všetky informácie vrátane právnych otázok sú prispôsobené slovenským podmienkam, čo je super. Kniha navyše obsahuje DVD so základnými cvičeniami počas tehotenstva aj po pôrode, cvičeniami na správne dýchanie a relaxáciu aj so základnými inštrukciami pri masáži dieťaťa. No a ako bonus získate tehotenský preukaz. Do ňho si môžete prepísať všetko, čo Vám do tehotenskej knižky napíše váš doktor, pretože po pôrode oficiálny tehotenský preukaz poputuje do spisu v pôrodnici. 

Pozrieť cenu na Martinus.sk

 

3. Soňa Rebrová: Tehotenstvo s úsmevom

 

Tehotenstvo s úsmevomČi sa stanete mamičkou prvý alebo x-tý krát, stále budete musieť mať na pamäti rôzne termíny vyšetrení, prípravu seba a bábätka do nemocnice, ako aj “papierovačky” súvisiace s materskou a narodením dieťaťa. Na pár stranách to všetko nájdete po kope stručne popísané. Čo, kedy a kde treba vyriešiť. Určite vás napadne aj kopec otázok ohľadne pôrodu a tehotenstva, alebo budete študovať lekárske hieroglifické skratky na správach. A táto knižka pozná odpoveď a všetky ich rozlúštila za vás. Nájdete v nej aj prehľadné zoznamy pôrodníc na Slovensku, dôležité čísla a odpovede na otázky, čo v tehotenstve jesť, či vás a vaše dieťaťko v brušku ohrozujú mačky a toxoplazmóza a podobne. Bonusom je na konci knižky priestor na fotky vášho rastúceho bruška alebo USG snímok vášho bábätka. Tehotenstvo s úsmevom je knižka, ktorá ponúka za málo peňazí veľa muziky.

 

Pozrieť cenu na Martinus.sk

 

 

4. Andrea Poloková: Praktický návod na dojčenie

 

Praktický návod na dojčeniePraktický návod na dojčenie je výbornou prípravou pre budúce mamičky, a nie len pre prvorodičky. Každá tehotná žena by si túto knižku mala prečítať ešte pred pôrodom, aby bola pripravená na rôzne situácie, ktoré môžu počas dojčenia nastať. Vďaka tejto publikácií s množstvom inštruktážnych fotografií sa  dozviete, ako správne a prvýkrát dojčiť, ako sa starať o prsníky v čase kojenia, alebo čo robiť, keď dieťatko nepriberá. Informácie rokmi overené praxou sa opierajú aj o prednášky celosvetovo uznávaného pediatra Dr. Jacka Newmana. 

Pozrieť cenu na Bux.sk

 

Hľadáte darček pre tehuľku? Prečítajte si článok 8 skvelých tipov na darček pre tehotné!

 

5. Igor Bukovský: Hneď to bude anjelik

 

Kniha: Hneď to bude anjelik (Igor Bukovský)Osobne je toto naša najobľúbenejšia knižka. Jednoducho z toho dôvodu, že prvé náročné mesiace s bábätkom sú za vami, konečne ste sa trošku zladili, trošku zorientovali v novej úlohe mamy, a teraz vás čaká dôležity miľník vo vývoji - prikrmovanie a prechod na tuhú stravu. Ak nekojíte, začať by ste mali vo 4 mesiaci, ak áno, tak približne na pol roka. Pri čítaní rôznych rád a postupov sa vám to môže javiť ako atómová veda. Nezúfajte však, kniha od doktora Igora Bukovského je skvelým poradcom na úvod. Okrem množstva receptov, poskytuje praktické a najmä prehľadné rady ako a kedy s prikrmovaním začať, ako presne zostaviť celodenný jedálniček a to ako v lete, tak aj v zime a kedy je najlepšie začať do stravy zaradzovať rôzne druhy ovocia a zeleniny a podobne. Ak sa vám bude javiť výber jedálnička až príliš jednotvárny, alebo vám tam bude chýbať napríklad mäso, môžete inšpiráciu čerpat pokojne aj inde. Kniha vám ale určite velmi pomôže v nastavení základnych pravidiel a postupov prikrmovania.

Pozrieť na martinus.sk  

TIP

Ked vyčerpáte recepty doktora Bukovského, dalšie skvelé nápady na chutné a zdravé jedlá nájdete na českom blogu Máma v kuchyni.

 

Vaša Zdenka

Publikované: utorok, 22.05.2018

« SPÄŤ

Diskusia

Meno:

Váš príspevok:

Opíšte kód Opíšte kód